PRAKTYCZNE SZKOLENIE Z ZAKRESU LPR

We wtoIMG-20180210-WA0000rek 06 lutego około godz. 16-ej, znależliśmy się na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, gdzie znajduje się lądowisko Lotniczego Pogotowia Ratunkowego

Więcej …

Licznik odwiedzin

Dzisiaj39
Wczoraj141
Wizyt w tygodniu522
Wizyt w miesiącu3849
Łącznie wizyt357952

VCNT - Visitorcounter

Zagrożenia pożarowe

Mapa zagrożenia pożarowego w lasach

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Pogoda

Zegar

  • OSP Antoniów
  • OSP Antoniów
  • OSP Antoniów
  • OSP Antoniów
  • OSP Antoniów
Historia OSP Antoniów
Wpisany przez admin   
piątek, 06 kwietnia 2012 17:16

Założycielami OSP w Antoniowie w 1928 roku byli:
1. druh Wilhelm Rudolf - prezes

2. druh Jan Kostka - naczelnik

3. druh Józef Góra - członek

4. druh Alojzy Warzecha - członek

5. druh Franciszek Wiesiołek - członek

6. druh Jerzy Rudolf - członek

 

Powierzone stanowiska pełnili aż do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Na swym wyposażeniu OSP miała pompę dwustronną o zaprzęgu konnym. Po wyzwoleniu ukonstytuowały się nowe władze OSP w Antoniowie. Po nowych wyborach prezesem nadal został druh Wilhelm Rudolf, a naczelnikiem druh Józef Góra, Alojzy Warzecha - mechanik oraz druhowie: Franciszek Halek, Paweł Jończyk, Bolesław Antosik, Józef świtała, Augustyn Kleinert, Alojzy Rudolf, Alojzy Pytel, Jan Kokot oraz Herman Tomza, Paweł Król, Norbert Joszko, Helmut Bąk, Karol Pańczyk, Jan Pańczyk, Antoni Hadamek, Adolf Joszko, Wili Brand. Bardzo duży nacisk kładziono na wyszkolenie strażaków. Co dwa tygodnie w niedzielę od godziny 10 do 12 odbywały się obowiązkowe ćwiczenia sprawnościowe strażaków. Dlatego antoniowska straż pożarna była bardzo dobrze wyszkolona, osiągając na zawodach rejonowych najlepsze wyniki. Komendantem Rejonowym w tych czasach był druh Józef Jończyk ze Starej Schodni. Pierwsza remiza strażacka OSP z Antoniowa znajdowała się w zwykłej drewnianej szopie na posesji Wilhelma Świerca i służyła strażakom do 1948 roku. Następnie remizę strażacką zaadoptowano w pomieszczeniach w budynku po właścicielu Merkla. Wyposażona była już w motopompę przewożoną na platformie wozu konnego, a następnie używano już traktora z Kółka Rolniczego. Po nadaniu aktu własności budynku nowemu właścicielowi, jakim został Marian Myślicki, wypowiedział on pomieszczenia straży pożarnej. Dlatego OSP w Antoniowie postanowiła odgruzować i wybudować remizę strażacką w spalonym podczas II wojny światowej budynku właściciela Galdowskiego. Wybudowano boksy oraz salę taneczną i po ukończeniu nadano akt własności dla OSP w Antoniowie. Bardzo dużą pomoc przy odbudowaniu remizy udzielił - będącym w tym czasie przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Starej Schodni - Emil Kostka, który załatwił niezbędny materiał budowlany, trudno dostępny w tym czasie( na przydziały). Bardzo dużą pomoc w udzielaniu sprzętu budowlanego udzielił mieszkaniec Antoniowa - Edward Buhl. W pracach najwięcej zasłużył się druh Piotr Niczka.
Remizę ukończono w 1966 roku. Nastąpiła przeprowadzka, i do chwili obecnej tam nasza OSP się znajduje. W nagrodę za wybudowaną remizę OSP w Antoniowie strażacy otrzymali adapter '"Bambino".

Po wyzwoleniu władzę w OSP w latach 1946 - 1966 piastowali:
druh Wilhelm Rudolf - prezes
druh Józef Góra - naczelnik


od 1966 roku do 1970 roku:
druh Alojzy Rudolf - prezes

 druh Franciszek Halek - naczelnik


od 1970 roku do 1986 roku:
druh Alojzy Rudolf - prezes

druh Norbert Joszko - naczelnik


od 1986 roku do 1995 roku:
druh Alojzy Rudolf - prezes

druh Diter Siedlaczek - naczelnik


Bardzo aktywnymi strażakami w tym czasie byli: Marian Bukowski, Jan Giza, Alfons Gonsior, Henryk Hadamek, Werner Jończyk, Jerzy Jończyk, Henryk Kurpierz, Marian Kupczyk, Hubert Kurda, Werner Kokot, Jerzy Strzelczyk oraz Jan Wysota, Józef Hadamek, Ryszard Pańczyk, Jerzy Turek i Ginter Turek.
od 1995 roku do 2000 roku:
druh Jan Giza - prezes

druh Marek Kupczyk - naczelnik


od 2000 roku do 2002
druh Jan Wysota - prezes

druh Marek Kupczyk - naczelnik


W tym czasie jednostka całkowicie upadła, a samochód pożarniczy miał być przekazany do innej jednostki. Jednak nowy zarząd postanowił odbudować wszystko....
od 2002 roku do 2005
druh Norbert Halupczok - prezes

druh Jochim Bronder - naczelnik


od 2005 do chwili obecnej
druh Norbert Halupczok - prezes

druh Marek Pańczyk - naczelnik


Najstarszymi druhami OSP w Antoniowie w chwili obecnej są: Franciszek Halek, Józef Warzecha i Józef Halupczok.


Wyposażenie OSP dawniej i dziś
O początkowym wyposażeniu w sprzęt przeciwpożarowy wiemy wyłącznie dzięki przekazom ludzi starszych, żyjących jeszcze do dzisiaj. Jako podstawowy sprzęt przeciwpożarniczy w każdym domu musiał być bosak, sikawka ręczna, tłumica oraz drabina i wiadro z wodą. Ubezpieczenie było dobrowolne, a Święty Florian był w każdej chałupie patronem, który miał chronić od pożaru. Następnie straż pożarna wyposażona została w ręczną pompkę o dwustronnym działaniu z zaprzęgiem konnym.
Po wysłużeniu ręcznej pompy, nadeszła era motopompy przenośnej, która służyła OSP do roku 1965.

 

W roku 1966 OSP otrzymała wóz strażacki z prawdziwego zdarzenia na podwoziu Stara-21 beczkowóz, który przekazany został od strażaków z Huty "Małapanew" i który służył w OSP Antoniów do 1993 roku włącznie.
W związku z nawiązaniem przez Urząd Gminy i Miasta współpracy partnerskiej Ozimek - Heinsberg, gościliśmy w dniach od 10 do 12 września 1993 roku strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej z Heinsberga, którzy przywieźli dla OSP w Antoniowie i OSP w Szczedrzyku, w ramach partnerstwa, nieodpłatnie dwa piękne i sprawne wozy bojowe marki Mercedes, których przekazanie odbyło się w sobotę 11 września 1993 roku.

 

Od tej pory OSP Antoniów wyposażona jest w dwa wozy bojowe. W 1996 roku beczkowóz na podwoziu Stara -21 został sprzedany OSP w Chobiu. Nasza jednostka straży pożarnej wyposażona jest od niedawna w radiowe połączenie z Wojewódzką Strażą Pożarną w Opolu w celu szybkiego reagowania, w czasie powodzi, pożarów i innych klęsk żywiołowych.
Lata 1998 – 2002 były jednymi z najgorszych, w historii dziejów naszej jednostki. Ówczesny zarząd niechlubnie spełniał zadania nadane strażakom – ochotnikom. Doprowadziło to naszą jednostkę do ruiny i prawie całkowitego upadku. Wóz bojowy miał być przekazany innej jednostce, ale na szczęście do tego nie doszło.

 

Historia nowego zarządu
Na walnym zebraniu sprawozdawczo – wyborczym w dniu 17 luty 2002 r. powołano do życia nowy zarząd i komisję rewizyjną. Nowy zarząd podjął silne działanie odbudowy jednostki. Zarejestrowano OSP w Krajowym Rejestrze Sądowym, wyremontowano i zarejestrowano wóz bojowy. W kwietniu 2002 r. w szeregi OSP wstąpiło kilkunastu młodych mieszkańców wsi, którzy w niedługim czasie odbyli szkolenie na szeregowców OSP.
Wieczorem 6 marca 2003 w Antoniowie znów zawyła syrena alarmowa i nasz wóz bojowy pojawił się na ulicach gminy Ozimek. Na pewnym spotkaniu padła propozycja przekazania samochodu pożarniczego Jelcz ze służby ratowniczej przy Hucie Małapanew za przysłowiową złotówkę jednej z gminnych jednostek OSP. Jednak wszystkie starania poszły na darmo, wóz został sprzedany na Śląsk.
3 maja obchodzono 75 rocznicę powstania OSP w Antoniowie. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu i mszy św. w kościele w Ozimku w intencji strażaków. Zasłużeni druhowie zostali wyróżnieni odznaczeniami, a wieczorem odbyła się wspólna zabawa. Zaproszeni goście z Heinsberga wręczyli prezesowi list gratulacyjny od burmistrza miasta partnerskiego oraz mały upominek.
W sezonie letnim w strażnicy dokonano remontu dachu, odnowienia elewacji zewnętrznej i wewnętrznej (farby przekazała nieodpłatnie firma LAKMA z Cieszyna), uporządkowano wieżę, wymieniono przyłącze elektryczne, zamontowano estetyczną tablicę podświetlaną, wymieniono oświetlenie w boksach, wyremontowano skrzynię biegów w samochodzie bojowym Mercedes.
Od listopada 2003 r. OSP Antoniów jako pierwsza jednostka w gminie Ozimek ma swoją witrynę internetową (www.osp-antoniów.prv.pl) i pocztę elektroniczną ( Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. ).
W 2004 roku tradycyjnie w maju odbyło się święto związane z naszym patronem. Z tej okazji została odprawiona, msza św. podczas której został poświecony obraz św. Floriana oraz flaga ZOSP. Dzień ten był jednocześnie dniem wejścia Polski do UE.
Udało się wreszcie załatwić aby ustawiono znaki WYJAZD STRAŻ przy drodze w pobliżu remizy, bo były już przypadki, że wyjazd na drogę jako pojazd uprzywilejowany był niemożliwy albo utrudniony.
3 lipca podczas uroczystości 75-lecia OSP Dylaki naszej jednostce nadano Złoty Medal, natomiast po tej uroczystości oficjalnie otwarliśmy nowo wyremontowane biuro.
Od lata 2004 dysponujemy już radiotelefonami przenośnymi, na które tak długo czekaliśmy. Natomiast 25 września po wieloletniej przerwie odbyły się zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z naszej gminy. Zajęliśmy 4 miejsce.
W roku 2004 wyremontowaliśmy także przyczepkę do przewozu motopomp i innego sprzętu; uporządkowaliśmy plac obok remizy, gdzie powstał park. Pod koniec listopada przeprowadziliśmy kontrolę wszystkich hydrantów w Antoniowie.
Pod koniec roku zarząd jednostki rozpoczął starania o nowy wóz bojowy, ponieważ w starym Mercedes kabina załogi osiadła na ramie.
Rok 2005 rozpoczął się od załatwiania wszystkich formalności związanych z pozyskaniem nowego wozu bojowego. Związane było z tym pisanie wielu pism i innych dokumentów.
Zgodnie z ustawą ZG ZOSP RP powołano w naszej jednostce Jednostkę Operacyjno-Techniczną (JOT), która to jest odpowiedzialna za wyjazdy do zdarzeń, wyposażenie w specjalistyczny sprzęt, a jej członkowie są wyszkolonymi strażakami, biorącymi udział w zdarzeniach.
Na dzień 6 luty 2007r. 20 strażaków posiada podstawowy kurs szeregowca i kurs bhp, w tym mamy 5 dowódców, 4 operatorów specjalistycznego sprzętu, 4 kierowców z kat. C i badaniami psychologicznymi, 4 naczelników i 5 ratowników medycznych.
Nasza jednostka w latach 2002-2006 zdobyła następujące mundury i ekwipunek osobisty:
o 15 nowych butów strażackich o 5 nowych butów specjalnych o 14 mundurów koszarowych o 4 mundury wyjściowe o szarfy do sztandaru w barwach związkowych o 7 ubrań popularnych specjalnych (Nomexy) o 7 nowych hełmów z atestem
Zdobyliśmy następujący sprzęt:
o samochód pożarniczy STAR 244

o agregat prądotwórczy 2kW

o 2 aparaty ochrony dróg oddechowych

o zestaw PSP-R1 z szynami Kramera

o radiotelefon samochodowy Motorola

o 2 radiotelefony nasobne Motorola

o terminal GSM o lampa halogenowa na statywie 2x500W + przedłużacz bębnowy 30m

o kosa spalinowa

o 2 węże pożarnicze W-52

o kompresor

 

stat4u

 

Joomla 1.5 themes, web hosting blog.

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Aby uzyskac wiecej informacji sprawdz polityke prywatnosci.

Akceptuje ciasteczka z tej strony.

EU Cookie Directive Module Information